Klapy dymowe produkowane są jako element grawitacyjnego systemu odprowadzania dymu i ciepła (niem. NRA). Klapy wolnostojące przeznaczone są do zamontowania na dachach płaskich oraz dachach o nachyleniu do 250. Klapy dymowe odprowadzają gorące gazy wydzielane podczas pożaru w jego stadium rozwojowym oraz tworzą i utrzymują przypodłogową warstwę wolną od dymu.
Klapy oddymiające z funkcją wietrzenia przeznaczone są do odprowadzania dymu, ciepła i substancji toksycznych powstających w czasie pożaru oraz jednocześnie do przewietrzania pomieszczeń w normalnych warunkach eksploatacji obiektów, czy stanowisk pracy.
Klapy dymowe termiczno-pneumatyczne przeznaczone są przede wszystkim do stosowania w obiektach przemysłowych i handlowych. Klapy dymowe z napędem elektrycznym, o napięciu zasilania 24V, przeznaczone są do stosowania głównie nad klatkami schodowymi w obiektach użyteczności publicznej i obiektach kubaturowych.
Klapy wolnostojące są jednoskrzydłowe i dzielą się na:
- Typ D – dymowe,
- Typ WD – dymowo-wentylacyjne.
Klapy mogą być otwierane ręcznie, automatycznie lub przy pomocy sygnału z centrali SAP.
Świetlik pełni rolę klapy dymowej po wyposażeniu go w zawiasy i siłownik z trawersem oraz po podłączeniu go do systemu oddymiania obiektu ze sterowaniem włącznie.
Klapa dymowa z siłownikiem pneumatycznym produkcji HSF, zamontowana przez Unilux System |